خانه / اخبار / نوروز-جشنی به اندازه یک سال

نوروز-جشنی به اندازه یک سال

نوروز میراث جمشید است چهارمین پادشاه ایران همان که میراثش تخت جمشید همچنان در شیراز پابرجاست.  نوروز را ما آنقدر با شکوه برگزار میکنیم که ژان شاردن جهانگرد فرانسوی  آنرا با شکوه ترین جشنی میداند که تا به حال به خود دیده است. شاردن نوروز را عید لباس نو میداند چون هرکس هرقدر که ندار باشد یکدست لباس نو در این روز به تن میکند.  رسم عیدی دادن و عیدی گرفتن از دیرباز در میان ایرانیان باب بوده است. تخم مرغ های مزین به طلا و نقاشی های نفیس از جمله هدایایی بوده است که ایرانیان در نوروز به هم داده اند. چرا که آن ها تخم مرغ را مبدا پیدایش حیات و تکمیل آن میدانند.

آیین نوروز در میان ایرانیان

مبدا پیدایش نوروز در افسانه ها

در افسانه ها مبدا پیدایش نوروز  را  قبل از مهاجرت آریاییها به ایران میدانند. در برخی افسانه ها زرتشت بیانگذار این عید میدانند. برخی دیگر از تاریخشناسان و مورخان معتقدند نوروز از دیر باز در بین النهرین و بابل    وجود داشته و از قدیمی ترین جشن های بزرگ جهان است. در سنگ نوشته های بابلی نوروز را نماد پیروزی نیکی بر بدی میدانند ، جایی که نوروز با شکست دیو زمستان  و گرم کردن ریشه درختان زمین را از مرگ نجات میدهد. در برخی از افسانه ها نروروز سالروز پادشاهی سلیمان نبی معرفی شده است که سایمان با یافتن  انگشتری خود دوباره بر مسند پادشاهی  جهان مینشیند. نوروز را میتوان جشن بزرگ  و ملی ایرانی ها ، تاجیک ها و افغان ها دانست.

 

جشن آبپاشان در نوروز

آب را میتوان نه تنها مبدا پیدایش نوروز بلکه مبدا پیدایش تمام جهان هستی دانست. بنابر روایات ابوریحان بیرونی  در زمان جمشید تعداد موجودات روی زمین به قدری زیاد شد که دیگر جایی برای زندگی وجو نداشت  خداوند زمین را ۳ برابر فراخ تر کرده و به بندگانش دستور داد تا غسل کرده و از گناهان پاک شوند. این جشن یکی از مهمترین جشن هایی است که در نوروز برگزار میشده. نوروز در گذشته برای مردم عادی ۳ روز و برای مقامات دربار ۸ روز طول میکشیده.

به طور کلی نوروز را باید روزی خاص دانست  روزی که زمین دوباره گرم میشود، دل ها به طراوت روز تولد خود  برمیگردند و چکاوکان از رویای آدمی خبر میدهند. خورشید مهربانتر شده و آسمان سخاوتمند . هرروزتان به خاصی نوروز و نوروزتان پیروز.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۵۰۰۵۶۸ تماس بگیرید.

درباره‌ی Yekta

همچنین ببینید

دیوار شهر شیان

۵ مکان حیرت انگیز در چین-سرزمین افسانه ها

مکان های توریستی شگفت انگیز زیادی در چین وجود دارد. از شهرهای باستانی گرفته تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *