خانه / دسته‌بندی نشده / روز مادر در کشور های مختلف جهان

روز مادر در کشور های مختلف جهان

روز مادر را میتوان روز احترام به خانواده و مبدا پیدایش آن دانست. در کشور ها و فرهنگ های مختلف معمولا یک روز به بزرگداشت از مادر اختصاص داده شده که به آنها اشاره کوچکی خواهیم داشت.

خانم آناجارویس که درسال ۱۹۰۵ مادر خود را ازدست داد تصمیم گرفت یک روز را برای احترام به تمام مادران به ثبت جهانی برساند. او با تشکیل یک آژانس تبلیغاتی و ارسال نامه به سیاستمداران و برادران کشیش در آمریکا نهایتا موفق شد دوم ماه مه ۱۹۰۷ که سالروز درگذشت مادرش بود را به عنوان روز مادر در آمریکا به ثبت برساند.

بعد از  جنگ جهانی اول  در سال ۱۹۱۷ اتریش ،سوییس و اسکاندیناوی دومین یکشنبه ماه مه را به عنوان روز مادر در تقویم خود قرار دادند.و در سال ۱۹۲۲ آلمانی ها نیز دست به کار شده وبه جمع کشورهایی پیوستند که یک روز را به مادر اختصاص میدهند. در اغلب کشورهای اروپایی و آسیایی معمولا یک روز از ماه مه به عنوان روز مادر جشن گرفته میشود. مثلا عربستان و بلژیک دومین یکشنبه ماه مه را به عنوان روز مادر انتخاب میکنند. در لبنان سنت ها کمی متفاوت تر است .

در این کشوراولین روز بهار به عنوان روز مادر  در نظر گرفته میشود، به اعتقاد لبنانی ها مادر سرچشمه حیاط آدمیست. در نروژ نیز روز مادر در ماه اکتبر قراردارد.

در اسپانیا و پرتقال این مراسم با مراسم مذهبی بزرگداشت حضرت مریم (ع) پیوند خورده و مردم در کلیسا به بزرگداشت این روز میپردازند. اما بزرگترین فستیوال مادر مربوط به هندوهاست که ۱۰ روز را برای بزرگداشت از مادران هندویی اختصاص داده و به جشن و پایکوبی میپردازند.

در کشور عزیز ما ایران نیز روز مادر همزمان با سالروز تولد حضرت زهرا(سلام الله علیها) برگزار میشود.

روز مادر

خانم آناجارویس را باید بنیانگذار روز زن دانست ، زنی که هیچ وقت مادر نشد و نهایتا در خانه سالمندان دیده از جهان بست.

مقالات مرتبط

همه چیز در مورد اسپانیا

درباره‌ی Yekta

همچنین ببینید

آرامگاه حافظ در شیراز

جاذبه های گردشگری ایران در نوروز ۹۷-قسمت چهارم(آثارباستانی ۱)

اگر به دنبال یک ماجراجویی بزرگ در نوروز ۹۷ هستید ، آثار باستانی ایران میتواند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *