خانه / اخبار / دانستنی های دربی تهران

دانستنی های دربی تهران

دربی تهران که یکی از بزرگترین دربی های جهان و بزرگترین شهرآورد آسیاست که در طول تاریخ فوتبال ایران فراز ونشیب های زیادی را تجربه کرده است. اولین سابقه دربی به سال ۱۳۴۷ و رویایی تیم شاهین و تاج برمیگردد. اگرچه این بازی با نتیجه مساوی به اتمام رسید ولی پایه گذار هیجانات و کری های بسیاری بود که بعد از آن در ایران و به خصوص پایتخت رخ داد.
شاهین بعد از اینکه به طور کامل انحلال پیدا کرد بازیکنان آن به باشگاه پرسپولیس پیوسته و این با شگاه را تشکیل دادند. ازجمله بازیکنان مطرح آن زمان شاهین میتوان به حسین کلانی و علی پروین اشاره کرد. استقلال یا همان تاج نیز با جباری و حجازی به یکی از تیم های قدرتمند آسیا تبدیل شده بود. کم کم این دوتیم جای خودر را در میان طرفدارن فوتبال در ایران پیدا کردند.
دوتیم تا به حال ۸۵ بار با هم دیدار داشته اند که سهم پرسپولیس ۲۱ برد و استقلال ۲۵ برد بوده است. پرگل ترین بردها اما به پرسپولیس اختصاص دارد که به ترتیب نتایج (۶-۰)و(۴-۲) هستند.

دربی تهران

خاطره انگیز ترین دربی

استقلال

خاطره انگیز ترین دربی را برای استقلالی های میتوان دربی ۵۸ دانست جایی که پیروز قربانی گل پیروزی بخش آبی های پایتخت را به ثمر رساند. در این بازی پرسپولیس تا دقیقه ۸۵ با گل های شیث و انتظاری از استقلال پیش افتاده بود.

پرسپولیس

دربی ۷۴ هنوزهم پرسپولیسی ها را هیجان زده میکند. درست مثل ایموند زاید آن جایی که تا دقیقه ۸۰ استقلال با ۲ گل میداودی و زندی از حریف خود پیش افتاده بود. اما ایرلندی فرصت طلب تمام نقشه های مظلومی را نقش برآب کرد.

بهترین بازیکنان دربی

استقلال

مهدی رحمتی و فرهاد مجیدی از بهترین بازیکنان استقلال در دربی های مختلف لقب گرفته اند. مجیدی با ۴ گل زده و رحمتی با ۶ کلین شیت از ۱۰ بازی را میتوان بهترین بازیکنان از نظر نتیجه دانست. اما نام جباری برای استقلالی ها چیز دیگری است

پرسپولیس

از کنار نام مرحوم صفر ایرانپاک که هوادارن پرسپولیس به او لقب قاتل دربی ها را داده بودند به آسانی نمیتوان گذشت مردی که پارسال در اوج قربت در استکهلم سوئد دار فانی را ودا گفت.همچنین ایموند زاید با آن هتریک رویایی در داربی ۷۴  نام خود را در دربی ها جاودانه کرد.

بهترین مربی های دربی

استقلال

پرویز مظلومی را  با ۴ برد میتوان یکی از موفق ترین مربیان تاریخ باشگاه استقلال در داربی ها معرفی کرد.

پرسپولیس

مصطفی دنیزلی با آن تیم سراسر تهاجمی فصل ۸۵-۸۶ مقابل استقلال و همچنین دربی ۷۴ بدون شک بهترین کارنامه را درمیان سایر مربیان پرسپولیس در شهرآورد ها دارد.

بدترین دربی ها

دربی های سال های ۸۶ و ۸۷ را  با تساوی های یک -یک میتوان تکراری ترین و بی مزه ترین دربی های تاریخ نامید

 

تاریخ پخش آخرین دربی

پنج شنبه ۱۰/۱۲/۹۶ ساعت ۱۵:۴۵

درباره‌ی Yekta

همچنین ببینید

تیم ملی پرو(مسافر ناشناخته جام جهانی )-معرفی تیم های حاضر در جام جهانی 2018

تیم ملی پرو(مسافر ناشناخته جام جهانی )-معرفی تیم های حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸

تیم ملی فوتبال پرو که با هدایت ریکاردو گاریکا و با شکست شیلی  به جام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *