خانه / اخبار / استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس برجسته انگلیسی درگذشت

استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس برجسته انگلیسی درگذشت

استیون هاوکینگ در ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲ در شهر دانشگاهی آکسفورد درخانه ای متوسط دیده به جهان گشود. پدر استیون هاوکینگ پزشک متخصص  بیماری‌های مناطق گرمسیری بود به همین جهت بیشتر اوقات خود را در مسافرت به سر میبرد.

این دوری پدر از خانواده استیون هاوکینگ را شخصی مستقل به بار آورده و به رشد استعداد های او کمک زیادی کرد.

استیون هاوکینگ در سن ۱۷ سالگی با نمره عالی و کسب کمک هزینه تحصیلی وارد دانشگاه آکسفورد شد که با این سن و سال اندک حدود دوسال از سایر دانشجویان کمبریج کوچکتر بود. استیون هاوکینگ درسال ۱۹۶۲ موفق شد به عنوان شاگرد اول در رشته فیزیک به دانشگاه کمبریج راه پیدا کند.  او که با سن و سال اندک خودش ، حسادت و تحسین سایر همکلاسیان واساتید دانشگاه کمبریج را برانگیخته بود  به علت مشکلات روحی که داشت هرگز موفق به تکرار درخشش  خود  در آکسفورد نشد.

آغاز بیماری ALS و از کار افتادن اندام استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ در سن ۲۱ سالگی وقتی در گره زدن بند کفش هایش دچار مشکل میشد و یا از پله ها به زمین  میخورد متوجه شد که به بیماری نادر و بدون درمان ALS دچار شده است. این بیماری اندام های شخص بیمار را را به تدریج از کار انداخته و  باعث مرگ او میشوند. استیون که عادت داشت از تک تک لحظات زندگی خود به نحو عالی استفاده کند. تصمیم گرفت به جای حسرت خوردن و در انتظار مرگ نشستن برای رسیدن به دوره دکتری تلاش کند. هاوکینگ همیشه خدارا شاکربود که اگرچه بیماری نادر و کشنده ای دارد ولی درد نمیکشد. او مصمم تر از همیشه به راه خود ادامه داد تا به همکلاسیان خود ثابت کند زندگی دکمه بازگشت نداشته و باید تا آخرین لحظه جنگید.

آشنایی با جین وایلد و شروع دوباره زندگی

جین وایلد دختر ۱۸ ساله کم رو و معتقد تنها کسی بود که در اوج ناامیدی میتوانست در کنار قهرمان واقعی داستان قرار بگیرد.  در سال ۱۹۶۴ و در یک میهمانی سال نو هاوکینگ که تقریبا داشت قدرت حرکت خود را ازدست میداد جین را تنها کسی دید که میشود به خاطر او ایستاد و با مرگ مبارزه کرد. این دو در سال ۱۹۶۵ درنهایت به هم رسیدند.از نظر هاوکینگ، این اتفاق «همه چیز را تغییر داد.» وی اکنون چیزی داشت که به خاطرش زندگی کند. اما اگر قرار بود ازدواج کند، پس باید شغل و پیشه‌ای می‌داشت و اگر باید به کاری مشغول می‌شد، به  درجه دکتری  نیاز داشت. هاوکینگ بار دیگر اعتماد به نفس خود را به دست آورد، و دست به کار اندیشیدن دربارهٔ موضوع مناسبی برای پایان‌نامهٔ دکتری خود شد. خود را خوشبخت می‌دانست.

استیون هاوکینگ

سال ۱۹۶۵ و دروه شکوفایی استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ در سال ۱۹۶۵ در دوره دکتری دانشگاه کمبریج شروع به مطالعه  ریاضیات و کیهان شناسی کرد او مقداری از پول عروسی خود را برای خرید خانه ای در نزدیکی دانشگاه کمبریج صرف کرد و همچنین یک اتومبیل سه چرخه برای رفت آمد  به رصدخانه ای که در آن به مطالعه علم کیهان شناسی مشغول بود.  قهرمان داستان در اواخر دهه ۶۰ قدرت حرکتی خود را ازدست داد این روند به تدریج ادامه داشت تا درسال ۱۹۸۵ حتی قدرت گویایی خود را نیز ازدست داد. ولی هرچه قدر که از لحاظ بدنی ضعیف تر میشد در علم کیهان شناسی و ریاضیات به یک نایغه دست نیافتنی تبدیل میشد.

رئیس دپارتمان تحقیقات  کیهان شناسی کمبریج  که با کتاب تاریخچه زمان خود در کل دنیا به یک انسان قابل احترام و دوست داشتنی تیدیل شده بود در ۱۴ مارس ۲۰۱۸  در خانه خود در نزدیکی دانشگاه کمبریج در سکوت کامل مرگ آرامی را تجربه کرد.

درباره‌ی Yekta

همچنین ببینید

دیوار شهر شیان

۵ مکان حیرت انگیز در چین-سرزمین افسانه ها

مکان های توریستی شگفت انگیز زیادی در چین وجود دارد. از شهرهای باستانی گرفته تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *